вівторок, 23 травня 2023 р.

Слов’янська писемність і її витоки

(віртуальна подорож до Дня слов’янської писемності і культури)




 

«Свято на честь українських вояків - борців за волю України»

(до Дня Героїв)

 


23 травня ми відзначаємо День Героїв - це день пам’яті всіх українців, що присвятили своє життя боротьбі за свободу та незалежність України. Передусім це свято лицарів Київської Русі, козаків Гетьманської Доби, опришків, українських січових стрільців та вояків Армії УНР, УПА та діячів ОУН. День Героїв відзначають понад сімдесят років. У 1941 році Другий Великий Збір Організації Українських Націоналістів постановив відзначити 23 травня як День Героїв. Воно було покликане відродити в українців героїчний дух минулих поколінь, які дали нашій історії яскраві приклади героїзму. Чому саме травень обрано для вшанування Героїв? Тому що в травні віддали своє життя у визвольній боротьбі такі кращі сини України XX століття:

- З травня 1924 року - головний ідеолог державної самостійності України початку XX століття, один із співавторів ідейних засад українського націоналізму Микола Міхновський (родом з Полтавщини);

- 25 травня 1926 року в Парижі від кулі більшовицького агента загинув головний провідник української національно-визвольної боротьби 1917-21 років Симон Петлюра (родом з Полтави);

- 23 травня 1938 року в Ротердамі вибух бомби, підкладеної агентом НКВС, обірвав життя організатора українського націоналістичного руху, засновника та першого Провідника УВО та ОУН полковника Євгена Коновальця (родом зі Львівщини).     

Новітні Герої та Героїні України на різних фронтах та напрямках щоденно захищають Україну та український народ від рашистського режиму. Українські герої – це прості люди, жінки та чоловіки, хлопці та дівчата, які сьогодні віддають свої життя за соборність та незалежність нашої України.

 


Книга Героїка трагедії Крут

У спогадах учасників студентського бою під Крутами 29 січня 1918 року, роздумах сучасників, поетичним і публіцистичним словом на тлі для нас трагічних суспільно-політичних і військових подій осмислюється героїка подвигу юнаків в ім’я України. Видання, матеріали якого подаються, як правило, в оригіналі, друковані раніше тільки в еміграції й часто без повних імен авторів, розраховане на українську молодь і всіх тих, хто цікавиться історією національно-визвольної боротьби нашого народу в 1917-1921 роках.




Марія Матіос

Приватний щоденник. Майдан. Війна

 

«Приватний щоденник. Майдан. Війна» - це, якщо хочете, - моя людська, письменницька і депутатська сповідь про найбільш драматичний період новітньої української історії, учасником і свідком якої я була. Книга - фактаж. Книга - хронологія про героїв нашого часу. Охоплює події з 31 листопада 2013  до липня 2015 років. Жодного вигаданого імені. Жодної вигаданої події. Тільки те, де сама брала участь чи була свідком. Її можна дописувати до безконечності...», – охарактеризувала свій новий твір письменниця.




Євген Положій

Іловайськ. Розповіді про справжніх людей

         «Іловайськ» - книга про мужність, неймовірний героїзм і людяність українських солдат і офіцерів, бійців добровольчих батальйонів, батальйонів тероборони, всіх тих, хто опиняється в кінці серпня 2014 року в «Іловайському котлі», що став найбільшою поразкою української армії в ході війни на сході. Це чесна книга про війну, яка, як відомо, нікого ще не зробила краще, натомість, серед крові, вогню та заліза люди залишаються людьми.

Автор почув історії близька сотні учасників Іловайської трагедії, книга побудована на реальних подіях.




Катастрофа і тріумф. Історії українських Героїв

Ця книга про тих, хто пішов боронити нашу землю та зберігає єдність країни. Про тих, хто робив героїчні вчинки, просто добре виконуючи свою роботу і залишаючись вірним присязі. Вона - про силу, волю, мужність. Про Героїв. Тих, хто загинув, і тих, хто вижив, пройшов, пережив. За час війни на сході «День» зібрав і опублікував стільки історій, що вистачило б на кілька томів. Тут ви можете прочитати знакові історії про знакові події цієї неоголошеної війни на Донбасі. Можливо не всі вони припадуть вам до душі, але ви вже ніколи не бачитиме війну абстрактною і далекою, навіть якщо живете за тисячі кілометрів від неї і вам не чутно «Градів»...

В цей день згадаймо у хвилині мовчання та скорботи всіх Героїв-зіньківчан, які віддали своє життя за свою країну, за нас із вами, за мирне небо над головою кожного жителя громади! А всім, хто в цей день боронить свій народ від російських зайд на фронті, бажаємо найскорішого повернення додому з Перемогою! Слава Україні! Героям слава!




четвер, 18 травня 2023 р.

 

Європейський калейдоскоп

(Інтернет-круїз до Дня Європи)



Любов до Вітчизни не примушує заплющувати очі на досягнення іноземців. Навпаки, чим більше ми любимо Вітчизну, тим більше намагаємося збагатити свою країну скарбами, здобутими не з її надр.

Щоб рухатись у перед потрібно не лише любити Батьківщину, а й знати та поважати своїх сусідів. Ми живемо в унісон з Європою, мислимо по-європейські, у нас спільні ідеали.

День Європи - це свято Європейського Союзу, символ започаткування нової успішної моделі мирної співпраці між державами, що ґрунтується на спільних цінностях: свободи, демократії, поваги до прав людини, верховенства права, та враховує інтереси всіх учасників.

Відправною точкою на шляху до започаткування відзначення Дня Європи вважається Декларація Шумана, оприлюднена 9 травня 1950 року. Цей історичний документ, направлений на об’єднання європейських держав, насамперед Франції та Німеччини, заклав підґрунтя європейської інтеграції.

Рішення щодо увічнення дати проголошення Декларації Шумана шляхом святкування 9 травня як Дня Європи прийнято у 1985 році на Саміті Ради ЄС у Мілані. До 1997 року це свято мало переважно культурно-мистецьку спрямованість та носило обмежений характер.

У 1997-1998 роках до святкування Дня Європи залучилися держави-кандидати на вступ до ЄС. У цих країнах святкування набуло певного політичного забарвлення і було спрямоване на формування громадської думки стосовно підтримки вступу до Євросоюзу.

Щорічно з нагоди свята у Брюсселі, де перебувають керівні органи ЄС, а також у країнах-учасницях ЄС відбуваються офіційні урочистості.

Цей день став символом нового початку, вільного та успішного шляху, мирної співпраці між суверенними націями, що ґрунтується на спільних цінностях та спільних інтересах, миру, солідарності, демократії, добробуту людей та верховенства права. Прагнення до європейського рівня життя європейських  цінностей і стандартів визначило європейський вибір нашої країни.

Це свято в черговий раз нагадує нам, що Європа починається не за кордоном України, вона починається у серці кожного українця.







Зв'язки між Україною та Європейським Союзом виміряються століттями. І ЄС і Україна прагнуть розвитку, тісного та взаємовигідного партнерства, яке лягає в основу майбутнього нової Європи, це результат багаторічної інтеграційної діяльності.




До Європейського Союзу входить 28 могутніх країн. 






Україна як молода суверенна держава прагне творчо переосмислити світовий досвід і як член Ради Європи долучитися до нього в інтелектуальному й організаційному планах.




Попереду чекає велика робота. Яка вимагає від нас об’єднання зусиль, політичної волі та високого професіоналізму і відповідальності. Тому цього дня давайте побажаємо собі терпіння та рішучості у справі, становлення України в якості дійсно європейської держави.

Тож давайте ми з вами своїми вчинками, як майбутнє покоління, будемо дотримуватися всіх цих понять, доказуючи, що ми є європейці і Україна – Європейська держава.



неділя, 7 травня 2023 р.

            

Помандруємо у світ літературної казки

 (виставка нових надходжень)


        Мабуть, кожен погодиться із твердженням, що авторська казка - найбільш емоційний, тонкий, філософський жанр літератури, здатний доторкнутись до серця не тільки маленького, але й дорослого читача. Найкращі взірці літературної казки були написані справжніми дітьми у дорослих тілах (А.Ліндгрен, Г.Х. Андерсен, Л. Керол та інші не просто на все життя зберегли у собі дитину, але й уміли поєднувати водночас дитяче й доросле світосприйняття), тому й звертаються вони не тільки до наших дітей, але й до тих хлопчиків та дівчаток, що й досі живуть у кожному з нас.

        Літературна казка дає відповідь на складні дитячі  питання: якщо малеча у вас питає, що значить бути дорослим, це дозволить зрозуміти «Пітер Пен та Венді», а що таке війна розкаже «Казка про яблучко,срібну мисочку та сміливу хвору дівчинку».

         Казки наших рідних авторів: Наталії Забіли, Лесі Українки, Всеволода Нестайка до того ж плекають любов у дитини до рідної мови, свого народу, формують  національну свідомість. Казка дає прекрасну нагоду для всієї сім’ї об’єднатись, і провести чудовий вечір у захоплюючих подорожах  неймовірними світами. Тому варто відкласти буденні справи і прочитати дитині "Вітер у верболозах" чи "Гобіта" або "Синього птаха".

              У відділі  обслуговування дітей КЗ «Зіньківська публічна бібліотека ім.В.Г.Короленка» для найменших читайликів організована виставка нової літератури «Помандруємо у світ літературної казки».




Iван Андрусяк "Морськосвинський детектив»          

     А чи знаєте Ви, що коли стаються таємничі злочини, усі тварини з довколишніх будинків, ба навіть ті, що живуть на вулиці, неодмінно звертаються до морського свина - детектива Жерара. Однак він знаний ласун, тож береться за справи тільки за умови смачненького гонорару.

Разом із Жераром ти дізнаєшся, хто поцупив котячий сніданок, тікатимеш від голодних хижаків, з’ясуєш геть усе про невідоме страшидло, яке лякає добрих тварин, досліджуватимеш темні закапелки й боротимешся зі страхами, а найголовніше - навчишся миттю ловити зловмисників, застосовуючи дедукцію й логіку. 



 

 Сашко Дерманський «Нічний хруль»                    

Кого не цікавить питання, а як жили первісні люди на теренах нинішньої України? Одного льодовикового дня мамонтеня, вовченя і носороженя знайшли невідому двоногу істоту в бізонячій шкурі. Так почалася трошки ризикована, а трошки весела пригода з порятунку чудернацького хруля.




Світлана Богдан «Викрадений перстень»         

        Всім нам хочеться час від часу побувати у минулому. Так ось трапилось, що малий Микола сумував за татом-козаком: той увесь час на Січі. Аж раптом потрапляє в пригоду, що приводить його до тата. Хлопчику випадає побути джурою в самого отамана Сірка! А що вони роблять, ті джури? Поки Микола проходить випробування, ми дізнаємося, як влаштоване козацьке життя на Січі.



 Андрій Курков «Казка про пилососика Гошу»   

    А от у веселій казці відомого українського письменника Андрія Куркова вже розповідається про  сучасні пригоди пилососика Гоші, про його дружбу з дідком-Пиловичком, який навчив Гошу пропилювати квартиру, про те, що сталося, коли після ремонту повернувся тато Гоші - старий, перевірений часом пилосос, і що врешті-решт довелося зробити пилососику, аби зберегти дружбу дідка-Пиловичка.

А оригінальні малюнки чудової художниці Даші Вернової прекрасно доповнюють цю історію і безумовно сподобаються маленьким читачам.

 

                      

  
              Грася Олійко «Історія, яку розповіла Жука..»

          І ще одна історія це - «Історія, яку розповіла Жука» - перший пікчербук української ілюстраторки Грасі Олійко - це безпосередня і зворушлива розповідь, яка торкнеться сердець дітей і дорослих. Жука живе на заправці зі своїм братом Сіріусом. Їх підгодовує добра жінка, але вона кудись зникає. Тепер песик непереливки, адже надходить зима, а на заправці вирішують їх позбутися і вивозять якнайдалі. Хтозна, що б із ними сталося, якби одного дня на узбіччі не спинилася автівка родини, яка дасть песик прихисток і любов.

  


       Тож запрошуємо всіх охочих: хто любить читати, хто хоче читати і тих хто тільки-но навчився,  відвідати абонемент для дошкільнят та 1-4 класів взяти і  прочитати ці цікаві, захоплюючі нові літературні твори  і поринути в чарівний світ літературної казки!