понеділок, 26 червня 2023 р.

 

Сторінки Конституції гортаємо – права й обов’язки вивчаємо

(правовий калейдоскоп до Дня Конституції України)

 


В Україні 28 червня відзначають державне свято - День Конституції.



         В цьому році виповнилося 313 років від дня укладення першої української Конституції. Її ще  називають “Конституція гетьмана Пилипа Орлика” та “Бендерська конституція”. Це видатна історична пам’ятка української та європейської думки XVIII ст., яка заклала підгрунтя українського конституціоналізму.

         Її назва: “Договори і Постановлення Прав і вільностей Війська Запорозького”.



         Цей договір був укладений 5 квітня 1710 року у місті Бендери між новообраним гетьманом Пилипом Орликом, козацькою старшиною та козаками Війська Запорозького. Документ визначав взаємовідносини між гетьманом і козацькою старшиною, основи державного устрою України, права та обов’язки її станів у випадку відвоювання її територій від Московського царства та Речі Посполитої, а також проголошував причини переходу  Війська Запорозького під протекторат Шведського королівства.

         Положення Договору  виконувалися запорожцями до 1733 року, в час перебування Війська Запорозького в Олешках. Як зазначав український історик Дмитро Яворницький, в Олешківській Січі запорозькі козаки залишились вірними своїй релігії та своїм законам.

         Цей документ вважається пам’яткою української політико-філософської та правової думки, першою сучасною конституцією та основою багатьох світових конституцій, історики вважають його першою Конституцією України.



         Минали століття, багато чого довелося пережити українському народові на своєму історичному шляху і ось 28 червня 1996 року о 9 годині 18 хвилин, після майже доби безперервної роботи, Верховна Рада ухвалила і ввела в дію Конституцію.

         Цій події передували 6 років важкої праці, консультацій, криз і домовленостей.




         У ніч з 27 на 28 червня 1996 року Верховна Рада ухвалила Конституцію України. Документ отримав підтримку двох третин депутатського корпусу (315 народних депутатів). У ньому визначалася сильна президентська влада, гарантувалися права приватної власності, затверджувалися нова державна символіка, статус української мови як єдиної державної, Крим визнавався автономною республікою в складі України.

         Від початку ухвалення нинішній Основний Закон України змінювався кілька разів. При цьому в Конституції України 1996 року передбачена досить жорстка процедура внесення до неї змін та доповнень. Для схвалення відповідних змін до різних її розділів вимагається від 2/3 до 3/4 голосів від конституційного складу Верховної Ради. Якщо ж зміни скасовують чи обмежують права й свободи людини і громадянина або спрямовані на ліквідацію незалежності чи загрожують територіальній цілісності держави, то Конституція України взагалі не може бути змінена.


четвер, 22 червня 2023 р.

 

Наркоманія: від хвилинного задоволення до трагедії життя

(інформ-дайджест до Міжнародного дня боротьби проти зловживання наркотиками)




          Історія наркотиків стара як людство! Наркотики були відомі і вживалися дуже давно! Основна частина наркоманів – підлітки і молоді люди, які набагато слабкіші психологічно аніж дорослі. Підлітковий вік є унікальним, в цей період відбувається інтенсивна перебудова організму, що супроводжується гормональними сплесками, психологічними переживаннями і соціальною адаптацією в дорослому світі. Більшість опитаних учнів та студентів, повідомили, що вони легко можуть дістати наркотики на дискотеці, у барі, на вулиці у торговців наркотиками.

          Наркоманія! Скільки смертей за цим словом, скільки болі, скільки поламаних життів? І не відомо, скільки ще життів заберуть із собою в нікуди наркотики!     Спробувати наркотики часом пропонують «найближчі друзі»! Прийнявши дозу, швидко одержуєш веселощі на час, але взамін поступово віддаєш життя! Як нерозумно: проміняти здоров’я, свободу, своє майбутнє на що? Більшість підлітків, що пробують наркотики, і не підозрюють, у що це обов’язково обернеться для них у недалекому майбутньому! Вони, підбадьорені словами «друзів», пробують, а потім багаторазово шкодують про цю мить і молять Бога про смерть під час ломок! Як правило, наркомани, коли усвідомлюють, що вони хворі, намагаються реабілітуватися, але, на жаль, більшість з них повертається до наркотиків.

          Наркоманія – це хвороба, що характеризується непереборним потягом до наркотиків, що викликає в малих дозах ейфорію, у великих – оглушення, наркотичний сон. Систематичний вжиток наркотику, як правило, викликає потребу у збільшенні доз. При наркоманії вражаються внутрішні органи, виникають неврологічні і психічні розлади, розвивається соціальна деградація.

Наркотичний вплив несе масу негативних наслідків для організму. Незалежно від походження, наркотична речовина – це отрута, що нищить людський організм. Наркотики змінюють свідомість людини, руйнують пам’ять, інтелект, пригнічують відчуття та емоції, а також викликають сильну психологічну й фізичну залежність.




Тож наші юні друзі, перш ніж отримати примарне задоволення, зупиніться, подумайте, а чи це саме те, що вам потрібно, адже ціна такого задоволення не гроші, ви заплатите набагато дорожчим – своїм життям! Зумійте вчасно сказати «Ні!».

середа, 14 червня 2023 р.


«Мандруємо Зіньківським краєм»            Віртуальна мандрівка



З вершини Шилівської гори відкривається живописна панорама на долину невеличкої тихоплинної річки Ташань, по обидва боки якої і знаходиться нинішнє місто Зіньків – центр Зіньківської територіальної громади Полтавської області, в дореволюційні часи – повітове місто Полтавської губернії, при Гетьманщині – центр Зіньківського полку та Зіньківської сотні.

У кожної людини, крім рідної країни, є ще мала Батьківщина - це місто  в якому вона народилася, вулиця, дім - все те, що таке близьке серцю. Ми не просто народжуємося у певному місці, ми в ньому ростемо, набираємося життєвого досвіду, формуємося як особистості.

         Зіньківщина! Напрочуд мальовнича, пісенна, могутня красою, щедра талантами земля. Звідси вийшло понад двадцять письменників, поетів, прозаїків. Це лауреати Державної премії ім.Т.Г.Шевченка, українські письменники-земляки – Григорій Тютюнник, Іван Цюпа, Григір Тютюнник, який є також лауреатом Державної премії ім.Лесі Українки, поет-перекладач Микола Зеров, поети-аматори краю Ганна Литовець-Гайдаш, Володимир Прислонський та інші.



Звертаючись до літературної спадщини, ми тим самим долучаємося не тільки до загальнолюдських моральних цінностей, а й маємо можливість відкрити нові грані непізнаного, осягнути безмежжя й велич духу рідного народу, відчути той нерозривний зв'язок, що єднає покоління правічних з прийдешніми.

         На виставці «Мандруємо Зіньківським краєм», в читальному залі відділу обслуговування дітей, представлені книги, статті з періодичних видань, які зберігаються у фондах нашої книгозбірні. 


 Запрошуємо перечитати твори земляків-письменників, примножити і прославити історію та культуру рідного краю, рідної України.

четвер, 8 червня 2023 р.

 

Якщо друг у тебе є, життя радісним стає!

(інтернет-каламбур до Дня друзів)



Наші людські взаємини, які ми характеризуємо цим прекрасним словом, настільки унікальні, що ніяке інше слово просто не підійшло би. Дружба - це взаєморозуміння і безкорисливість, щирість і довіра, спільні інтереси і точки дотику. Друг ніколи не залишить у біді і завжди прийде на допомогу. Позитивність дружніх відносин важко заперечити. Вони цінувалася завжди і в усі часи.

На дружбі й довірі, які йдуть рука об руку, побудовано практично все в нашому світі і хоч такого роду взаємини можуть здатися в деяких випадках досить незначними, вони все ж є нічим не замінними і бажаними більшістю з нас.

Справжня дружба чомусь вважається вкрай рідкісним явищем. На наш погляд це зовсім не так. Деякі, може, поки що не помічають її або ж виставляють занадто високі мірила для визначення її справжності, але в цьому і полягає відповідь - якою мірою будете міряти, такою відміряють вам - і це без компромісів. Дружбу можна легко втратити, але хто шукає - знаходить, адже дружба ні до чого не зобов’язує і зобов’язує до всього. Дружба між людьми буває найрізноманітнішою і зовсім не обов’язково підтримувати щоденний контакт, це і не потрібно. Потрібна звичайна увага, якою ми, навіть без шкоди для себе, можемо з легкістю поділитися.

В День друзів ми вітаємо всіх наших читачів! Не забудьте привітати ваших друзів! Бажаємо Вам всіх благ і нехай Ваша дружба ніколи не зникне! Зі святом друзів!

Мультфільм «Лілі та сніговик»



Чарівний та ніжний мультик про справжню дружбу між дівчинкою і сніговиком. Так-так, навіть якщо ви зовсім різні, це не означає, що ви не можете бути друзями! Навіть більше – чим більше у вас відмінностей, тим цікавіше. Можливо, ваш друг може відкрити вам цілий всесвіт, який ви й уявити не могли. 

Головне – навіть у повсякденній рутині не забувати старих друзів та завжди залишатися поруч із ними.

Анімацію було створено у 2015 році мультиплікаційною компанією Cineplex. Мультфільм змусить подумати над тим, чому важливо цінувати дружбу та чи так легко відновити її, наприклад, після сварки.

😄👉 https://www.youtube.com/watch?v=eFSOb8bVlUY&t=129s


   Мультсеріал "Тімон і Пумба(1-8 сезон):



«Тімон і Пумба» - це класичний діснеївський мультсеріал, виконаний в кращих традиціях студії. Основна увага зосереджена на парі друзів: кабані Пумбі і сурикаті Тімоні. Тімон - смішний звір, який є мозком кожної операції. Пумба - його добрий друг, який має велику фізичну силу, але за характером простак.

Друзям часто приходить на допомогу мудрий павіан Рафіка, який може дати цінну пораду. Є в серіалі і негативний персонаж - Квінт. Він людина і намагається завжди обдурити, підставити або напасти на інших персонажів. Найчастіше від його дій страждає Тімон. Квінт має дуже хорошу фантазію, він з'являється не в кожній серії, однак кожна його поява - це свіжий образ, який він використовує для маскування. Проте, друзям зазвичай вдається викрити шахрая. Персонаж змінює прізвиська, хоча вони досить схожі одне на інше. Нашкодити Тімону або Пумбі він зазвичай намагається хитрістю. Наявність цього персонажа додає динамічності сюжету, змушує співпереживати головним героям, а іноді і лиходієві, якого часто великодушно прощають.

       😄👉 https://uakino.club/cartoon/cartoonseries/10290-korol-lev-tmon-pumba-1-sezon.html


Мультфільм "Рататуй":



Добрий, сімейний і комедійний мультфільм "Рататуй" (Ratatouille) по праву завоював мільйони захоплених шанувальників по всьому світу. Про це красномовно говорять його нагороди: чотири Оскари, золотий глобус і приз британської академії в номінації «Кращий анімаційний фільм». Головний герой - щур на ім'я Ремі володіє незвичайним талантом, як для щура, а саме розбирається в їжі. Цей талант постійно тягне його до нових пригод, які межують з безумством і пошуків незвичайних поєднань їжі. Йому доводиться навіть ризикувати життям, щоб роздобути, щось новеньке. Сім'я Ремі не сприймає всерйоз його захоплення кулінарією і ставиться до їжі досить просто: їсть все підряд. Але з волі долі йому надається можливість потрапити у велике місто. Тут він зможе продемонструвати всі його незвичайні здібності на кухні відомого ресторану, що вже саме по собі фантастика! Якби не поява на тій же самій кухні юного прибиральника Лінгвіні. Лінгвіні ще не підозрює, що зіграє вирішальну роль у долі головного героя і фешенебельного ресторану. Та й саме життя юного героя зміниться, і він навіть не здогадуєтсья як.

😄👉 https://uakino.club/cartoon/features/116-ratatuy.html


Мультфільм "Вольт":


П'ятирічному безпородному псу по кличці Вольт надзвичайно пощастило - він користується популярністю телевізійної зірки, завдяки участі в однойменному телесеріалі. Згідно з сюжетом цього серіалу, Вольт наділений суперздібностями, якими він користується для того, щоб захистити свою господиню, дівчинку Пенні, від злого доктора Зеленоока, який прагне випитати у батька Пенні наукові секрети. Незвичайність подій полягає в тому, що Вольт переконаний в реальності всього, що відбувається на знімальному майданчику. Він щиро впевнений, що дійсно здатний пробити стіни та знищувати ворогів лазерним поглядом, а його господиня насправді наражається на смертельну небезпеку. Згідно із задумом продюсерів серіалу, це повинно забезпечити унікальну реалістичність і правдивість акторській грі пса. Але одного разу Вольт, впевнений в тому, що рятує Пенні, потрапляє за межі студії. Більш того, він виявляється в іншій частині країни й тепер повинен не тільки відшукати господиню, але і зіткнутися з реальністю навколишнього світу. Втім, у всіх труднощах Вольту допомагають його нові друзі - бездомна кішка Рукавичка і відчайдушний хом'як Ріно ...

😄👉 https://uakino.club/cartoon/874-volt.html


пʼятниця, 2 червня 2023 р.

 

На Трійцю – завивають вінки та водять «тополю»

(народознавчий калейдоскоп)

Вітаєм з Трійцею Святою,

Бажаю миру і спокою,

Щоб небо було тільки ясним,

А життя світлим та прекрасним

 


         Трійця або Зелена неділя - одне з головних християнських свят, яке відзначається через сім тижнів після Великодня, тобто на 50-ий день. Із давніх-давен цього дня прикрашають житло гілками дерев, травами та квітами.

5 цікавих фактів

         На Трійцю в храмах правлять святкові служби. Під час них освячують зелень, яку потім несуть додому і прикрашають домівки. Особливою пошаною користувались обереги, сплетені напередодні свята з лікарських трав і освячені на Трійцю. Вони ще довго зберігались у домі поблизу ікон.

Табу на купання

         Напередодні Трійці всі ретельно прибирають домівки та чепуряться самі, а от в три дні Зелених свят це робити заборонено. За народною легендою, купання в річці може розбудити русалок, котрі затягнуть плавця на дно водойми.

Табу на фізичну працю

         На Трійцю, як і на великі свята, не можна працювати на городі, прибирати в домі, шити, прати, лагодити щось. Краще взагалі відмовитися в цей день від фізичної праці.

Родина за столом

         На Трійцю найкраще зібрати усю родину за столом, у центрі столу поставити букет із живих квітів та зелені. Господині у всі часи готували різні смачні страви до святкового столу та запрошували родичів у гості. Вся родина бажає один одному здоров’я та довгих років життя.

Голуб – символ свята

         В Україні символом Святого Духа вважається білосніжний голуб. У деяких регіонах країни на Трійцю випікають святкове печиво у формі білих голубів. У різних країнах Європи є свої традиції та особливості, пов’язані із цим святом. Наприклад, в Італії, троянду, розділяють на пелюстки та розкидають по своєму житлу, як ми розкидаємо усю зелень.




         Язичницькі традиції тісно проникли в християнство, тому і свята відзначаються з дотриманням різних обрядів, які корінням сягають часів до хрещення Русі. Згідно з народними традиціями Свята Трійця починається за тиждень до її початку. Цей тиждень називається в народі – Зеленою неділею. Дівчата, виходячи в поле на 2 і 3 день цього тижня, і збирають різні трави і квіти – барвінок, любисток, полинь, ромашки і плетуть вінки для кожного члена сім’ї. Заносять їх у будинок і спостерігають, якщо до неділі вони зберігають свою свіжість і красу, значить їх власникам жити довго і в міцному здоров’ї. З давніх-давен символом свята Дня Святої Трійці вважається береза. Це дерево першим стає зеленим і за народними повір’ями має гарну енергією, силу зростання. У свято прикрашали гілочками берези вікна, двері, ворота. Підлоги встеляли травою, будинок прикрашали польовими квітами. Березові гілочки приносили з собою на службу до церкви для освітлення. Дівчата вбиралися, прикрашали волосся вінком з квітів і гілочок берези, і йшли водити навколо берези прикрашеної стрічками хоровод. З настанням вечора берізку розряджали і йшли до річки пускати по воді віночки, за якими судили про своє майбутнє: потонув - не чекай нічого хорошого; прибився до берега - закохаєшся; далеко поплив - вийдеш заміж.




четвер, 1 червня 2023 р.

 

Усі дива трапляються в дитинстві

Виставка нових надходжень

Диво народжується від згадок про найкращі моменти нашого дитинства, від добрих і теплих спогадів, від святкового настрою і очікування чогось прекрасного.

Весь світ людей, які не вірять у диво , замикається у коло, яке складається із роботи і домівки. Та де ж тоді їх багатий внутрішній світ, де ж пригоди і романтика, куди вони подівалися з життя? Адже усі ми в дитинстві щиро віримо у диво і казки , усе здається нам набагато простішим: планети - набагато меншими, відстані коротшими, дерева вищими, а канікули — нескінченими.

Потрібно пригадувати солодке очікування справжнього дива, вірити в нього і дарувати своїм рідним та друзям казку , бо це так потрібно усім — і дошкільнятам, і підліткам, і дорослим людям.

Вірте у диво! Вірте у казку і будьте завжди щасливими!

Запрошуємо наших юних читайликів до дитячого відділу КЗ «Зіньківська публічна бібліотека ім. В.Г. Короленка» ознайомитись та прочитати книги представлені на виставці нових надходжень « Усі дива трапляються в дитинстві» . Пропонуємо декілька цікавих книг :

           Стус Тетяна  Рі(з)дні люди

Історія в книжці являє собою розповідь у віршованій формі про те, що всі люди різні: є добрі, ніжні та веселі, а є грізні, люті чи засмученій, хтось багатий, хтось бідний, є діти, є дорослі, є самотні, а є сімейні. Хтось любить багато говорити, хтось мовчазний. Усі люди відрізняються за характером, зовнішністю, кольором шкіри, статтю тощо. Але всі вони люди, як і я чи ти, відповідно заслуговують до себе нормального людського ставлення. Навіть в одній сім'ї усі люди різні і це нормально.

Тетяна Горицвіт  Червона панда на ім'я Феєрверк

Швидше розгортай книгу, і нумо у бурхливий світ пригод червоного панди на ім’я Феєрверк! Він такий один: яскравий, нестримний, невгамовний – червоний панда на ім’я Феєрверк. Це він знає таємницю сніжного барса, здатен заспокоїти розлюченого гімалайського ведмедя, пройти три кордони нездоланної імператорської охорони, виграти всі партії в шахи, визволити друга з неволі й зупинити війну…


Галина Малик  Піратський маршрут

"Піратський маршрут" - це класнюча віршована історія про сімох малих піратів, які ніяк не могли вирішити, куди ж їм мандрувати. Зібрались на нараду пірати - Піратський свій маршрут прокладати. Перше, що чіпляє, - неймовірно яскраві та кумедні ілюстрації, які роблять книгу дуже літньою і мандрівною. Так і хочеться кудись чкурнути в далеку подорож.

                                   Чекаємо на зустріч у бібліотеці!


 

«Дітям – радість, дітям – сонце, дітям – мир і доброта».

(до Міжнародного дня захисту дітей)

Щороку в перший день літа відзначається Міжнародний день захисту дітей. Сім'я і дитина - це споконвічні цінності, які сповідує український народ, будуючи свою державність та розвиваючи власну культуру.

Міжнародний День захисту дітей покликаний привернути увагу до дитячих проблем і прав, нагадує нам, що навіть найменші життя дуже важливі. Традиційно в цей день батьки радують своїх дітей подарунками і цікавим дозвіллям. Дітки також мають хороший привід для веселощів, адже свято збігається з початком шкільних канікул.

Діти – це наше майбутнє, а значить майбутнє нашої держави. Саме сьогодні, ми повинні зігріти теплом і любов'ю кожне дитяче серця, щоб наші сини і дочки знали, що ми їх дуже любимо і хочемо їм радісного й безхмарного дитинства!


З нагоди Міжнародного дня захисту дітей  бібліотекарі відділу обслуговування дітей КЗ «Зіньківська публічна бібліотека ім. В.Г. Короленка» запросили маленьких користувачів 4б класу з опорного ліцею № 1 на свято під назвою «Дітям – радість, дітям – сонце, дітям – мир і доброта» . Дітей зустрічав  та підтримував під час ігор казковий герой –Міккі Маус.

Щиро дякуємо Аліні Павловець організатору дитячих свят « Радійко», за мультиплікаційного героя та неперевершеній майстрині фотосправи Олені Стовпник.


Школярі  позмагалися в розгадуванні загадок на «загадковому острові», прийняли участь в різноманітних спортивних конкурсах та відвідали острів «чарівних художних».  Закінчились змагання веселим танцювальним флеш-мобом «Повторюй за мною». Всіх  маленьких гостей пригостили солодощами.




Приємно, що діти отримали море задоволення і незабутніх вражень. Було багато радісних посмішок, протягом всього заходу панувала атмосфера гарного настрою. Таким і має бути дитяче свято. Бібліотекарі та вчителі разом з маленькими гостями поринули в незабутню атмосферу дитинства – найщасливішу пору нашого життя. Адже дитинство – це чудова пора сподівань та здійснення мрій


Бажаємо кожній дитині міцної сім'ї і всього необхідного для безтурботного дитинства. Нехай дитячі посмішки висвітлюють нашу планету, і кожен із маленьких мешканців нашої землі буде здоровим і щасливим.

Вітаємо з днем захисту дітей!