четвер, 31 жовтня 2024 р.

 

«ЖАХливо цікаві книги»

(святкування Хелловіну на тереторії України)

Хелловін, або Гелловін - святкується в ніч проти 1 листопада. В Україні традиція святкування Хеловіну поки не надто поширена, але у США, Великій Британії та Канаді існує справжній культ цього дня.  Назва свята походить від словосполучення All Hallows' evening - Вечір усіх святих - і є його спрощеною формою.

Традиція святкування Хелловіну сягає корінням часів древніх кельтів, які мешкали на території Британії, Ірландії та Франції близько 2 тис. років тому. Дехто сприймає це свято негативно, адже воно запозичене. Проте в українців і раніше був свій Хелловін та мав назву Велесова ніч.  

Велесова ніч - це стародавнє українське свято, яке припадає на ніч з 31 жовтня на 1 листопада. Це свято має глибокі корені в дохристиянських язичницьких традиціях та повязане з богом Велесом. Велес - це дохристиянський бог, якого вважали покровителем мистецтва, музики, поезії, краси, таланту, щастя та любові. Він також був опікуном творчих людей, волхвів, віщунів та ясновидців.  

Головним і всім відомим символом Хелловіну є гарбуз. Його також називають світильник Джека. Цей символ прийшов від древніх кельтів, які робили ліхтарі з ріпи для відлякування злих духів.

Культовий силует чаклунки на тлі повного місяця - ще один класичний символ Хелловіну. А також кажани та чорні коти як неодмінні атрибути магії. Зі зростанням популярності свята все, що має містичний або лякаючий зміст, стало асоціюватись із ним.

З часом Гелловін набув розважального характеру і зараз є одним із найбільш яскравих свят за масштабами декорацій, костюмів та традицій. 

 Запрошуємо наших користувачів до арт-простору Зіньківської публічної бібліотеки де організовано виставку-айстопер  «ЖАХливо цікаві книги». Література представлена на цій виставці ознайомить вас з фантастичними історіями та традиціями  святкування Хелловіну  в Європейських країнах. 

На нашу виставку вже завітали школярі сусідньої Сумської області з с.Мала Павлівка та с. Комиші, де зробили багато цікавих фото коло локації присвяченої святу.

 


середа, 30 жовтня 2024 р.

 

«Чудове чудовисько»

      З кожним роком все більше українців долучаються до святкування Хелловіну - свята жахів, поширеного в англомовних країнах. І якщо раніше воно було популярним лише серед української молоді, то зараз навіть дошкільнят батьки перевдягають у костюми відьмочок, привидів чи скелетів і влаштовують для них Halloween-party.

         Напередодні цього свята бібліотекарі ВОД Зіньківської публічної бібліотеки  запросили до арт-простору   маленьких користувачів з нашої «Студії арт-Лайк» на майстер-клас «Чудове чудовисько» на якому малювали чарівний замок з 3D привидами, познайомились з книжковим чудовим чудовиськом та за традицією свята отримали солодощі.









Діти провели весело час в колі друзів, ознайомилися з легендами виникнення цього свята та традиціями святкування. 


субота, 26 жовтня 2024 р.

Мово моя материнська

Українська мова - багата, душевна і дуже красива. Вона є однією з головних цінностей нашої країни, наша гордість і наш скарб. Українську мову неодноразово забороняли і намагалися викорінити, а над її носіями вчиняли геноцид. Наша мова пережила все це і зараз визнана однією з найкрасивіших мов у світі.

           Напередодні Дня української писемності та мови у відділі обслуговування дітей КЗ «Зіньківської публічної бібліотеки ім. В.Г. Короленка» організовано викладку літератури «Мово моя материнська».

         За традицією в цей день щорічно проводиться Всеукраїнський радіодиктант. Запрошуємо наших користувачів доєднатися до його написання та вкотре перевірити свої знання рідної мови. А ще це гарний привід прочитати нову книгу українською мовою, які ми радо запропонуємо батькам та дітям з фонду нашої бібліотеки.

До вашої уваги цікаві факти про українську мову

- У сучасній українській мові налічується понад 250 тисяч слів.

- Українська мова має найбільше спільної лексики з польською, сербською, білоруською мовами. За вимовою українська найближча до чеської та словацької.

- Перші слова українською були записані на листі в 448 р н.е. візантійським істориком Пріском Панікійським. Він записав слова "мед" і "страва".

- Деякі лінгвісти зараховують українську до найдавніших зі слов'янських мов. За деякими версіями, українська сформувалася приблизно в 9-4 тисячолітті до н.е.

- Іменники в українській мають цілих 7 відмінків - це рекорд для слов'янських мов. На відміну від споріднених мов, у нас також є кличний відмінок.

- В українській мові виділяється три форми майбутнього часу у дієслів - проста ("я піду"), складна (" я йтиму") і складена ("я буду йти").

- В українській мові майже будь-який іменник має зменшувально-пестливу форму (наприклад, "вороги" - "вороженьки").

- Найчастіша перша буква в словах в українській мові - буква"П". Найменше слів починається на букву " Ф "(не враховуючи букву "И" і м'який знак).

- Перший український буквар вийшов у Львові в 1574 році. До наших часів зберігся лише один зразок з цієї партії. Зараз він зберігається в бібліотеці Гарварду.

 

пʼятниця, 25 жовтня 2024 р.

«Чарівний лелека» калейдоскоп

 

Працівники відділу обслуговування дітей КЗ "Зіньківська публічна бібліотека ім. В. Г. Короленка" продовжують новий проєкт «Крокує книжка до малят», який передбачає відвідуваня бібліотекарями діток закладу дошкільної освіти  ясла-садка  №2 «Сонечко» двічі на місяць. 

         Для вихованців закладу було проведено казковий калейдоскоп «Чарівний лелека», під час якого бібліотекарі знайомили їх з  цікавим дитячим журналом «В гостях  у казки». Також на гостини до дітей завітав ігровий персонаж казки Чарівний лелека, який прилетів з країни Добра. Та дорогою йому трапилися бідняк Іван та жадібний багач.

         Казка «Чарівний лелека» допоможе дітям зрозуміти, що добро завжди переможе зло. Разом з дітьми зробили висновок, що скупа і жадібна людина завжди  буде покарана, а  щедра та добра завжди буде з винагородою.

        Запрошуємо батьків та малят до нашої бібліотеки, де на вас завжди чекають книги та журнали, а в ігровій кімнаті багато чарівних казкових героїв.





четвер, 17 жовтня 2024 р.

Її захоплення – писати дітям (до 70-річчя від дня народження Зірки Мензатюк- дитячої письменниці)


Зірка Захаріївна Мензатюк народилася 21 жовтня 1954 року в c. Мамаївці, Чернівецької області.

Зірка Мензатюк зростала у побожній селянській родині. Односельців оточувало народне мистецтво, вони самі його й творили. Мама дівчинки вишивала, ткала килими, писала писанки і вчила цього своїх дочок. Може, тому літературні здібності у Зірки Мензатюк проявилися рано – писати вірші вона почала, коли навчалась у другому класі. Через три роки її поетичні спроби вже публікувалися в районній та обласній газеті – перший вірш був надрукований, коли школярці виповнилося 11 років. Від діда Танасія Зірка отримала дарунок – збірку поезій Лесі Українки. Вона стала для неї улюбленою книжкою, як і образ самої Лесі, бо в ній дівчина вбачала споріднену душу.

У 1972 році закінчила навчання в школі і стала студенткою факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка.

У 1978 році, отримавши диплом про вищу освіту з відзнакою, Мензатюк почала працювати кореспондентом районної газети «Прапор перемоги» м. Заставна Чернівецької області.

З 1988 року, перейшовши на творчу роботу, Зірка Мензатюк почала друкувати свої казки в журналах «Барвінок», «Соняшник», «Малятко».

У творчому доробку письменниці близько 30 книжок, а також багато окремих творів, що публікувалися у часописах та колективних збірниках. Найбільшими тиражами вийшли казки «Зварю тобі борщику» та повість «Таємниця козацької шаблі», яка з часу виходу в 2006 році перевидавалася 14 разів у «Видавництві Старого Лева». Уже два тиражі має і її оновлена версія, що з’явилася у видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА».  Двічі перевидані також книжки «Український квітник» про садові квіти і «Зелені чари» , у яких вміщено оповіді про найцікавіші, найдивовижніші рослини України.

Стали популярними і казочки про мову – «Чарівні слова» ,адресовані молодшим школярам. Вони були написані з прагматичною метою: допомогти дітям учити українську мову, зробити це вивчення дотепнішим, веселішим. Мають успіх також історичні нариси «Наші церкви: історія, дива, легенди» та книжка «Величні собори України: нариси для допитливих» .Історія присутня у повістях «Таємниця козацької шаблі» та у її продовженні «Дике літо в Криму», й повістях «Ангел Золоте Волосся»  і у книжці «Як я руйнувала імперію»  у збірці «Київські казки» .



четвер, 10 жовтня 2024 р.

Казковий сторітелінг «Казково-осінні пригоди Яші»

 



Працівники відділу обслуговування дітей КЗ "Зіньківська публічна бібліотека ім. В. Г. Короленка" продовжують новий проєкт «Крокує книжка до малят», який передбачає відвідуваня бібліотекарями діток закладу дошкільної освіти  ясла-садка  №2 «Сонечко» двічі на місяць.  

         Сьогодні для вихованців закладу було проведено казковий сторітелінг «Казково-осінні пригоди Яші», під час якого бібліотекарі знайомили їх з  цікавою книжечкою Катерини Міхаліциної «Яків і мокрий вечір». Також на гостини до дітей завітав ігровий персонаж книги  дощовий черв’ячок Яків, який вибрався з нірки у гарному настрої і поповз шукати собі вечерю. Та дорогою йому трапилися заплаканий равлик, мокрички, метелик і жук-олень. Яків навіть розсердився, бо не міг зрозуміти, чому вони плачуть. Але невдовзі й самому Якову зібралося на сльози.

Книжка «Яків і мокрий вечір» допоможе дітям зрозуміти, чому ми іноді плачемо і що плакати - зовсім не соромно. Завдання, які запропонували бібліотекарі після прочитання книги, допомогли дітям осмислити власні емоції та зрозуміти почуття інших, а ще долучили маленьких чомучок до безмежного книжкового світу, виховуючи в них любов до читання.

 


Дітки із цікавістю переглядали запропоновану бібліотекарями книгу з яскравими ілюстраціями, а також бавилися з яскравою іграшкою.
          Завітайте і Ви, дорогі батьки та малята, до нашої бібліотеки, де на Вас завжди чекає черв
’ячок Яків з книжечкою «Яків і мокрий вечір».