четвер, 28 січня 2021 р.

 

      Під Крутами країни честь обороняла юність…

                                      (Бібліографічний дайджест для учнів 5 – 9 класів)

 



Ще юнаки, ще майже діти,

А навкруги і смерть, і кров.

“На порох стерти, перебити!” —

Іде на Київ Муравйов.

Полків його не зупинити,

Та рано тішаться кати:

Коли стають до зброї діти,

Народ цей — не перемогти!

                                                                                     М. Луків

 

Неможливо осягнути всю глибину трагічності історії України.

Останні понад 100 років були особливо насичені подіями, адже українці виборювали волю в надзвичайно важких умовах: боротьба за незалежність в оточенні ворогів; втрата першої незалежності; дві Світові війни, в яких Україна була ареною цих війн; великий Голодомор, в якому втрачено десятки мільйонів життів українців... Україна втратила третину етнічних українських теренів як на сході, так і на заході. 100 років поспіль триває боротьба за волю й незалежність України. ХХ століття було надто кривавим для України. В ХХІ столітті війна триває і захисники нашої держави, як і під час визвольної боротьби у ХХ столітті, продовжують боронити її від одвічного ворога... Ціна Незалежності надто велика... Бій під Крутами – одна з тих сторінок української історії, що став символом героїзму молодого покоління в боротьбі за незалежність України. 




Українців під Крутами загинуло, за різними оцінками, 70 - 100 осіб. На сьогоднi вiдомi прiзвища 20 - ти з них. Це студенти Народного унiверситету: Олександр Шерстюк, Ісидор Пурик, Борозенко-Конончук, Головащук, Чижов, Сiрик, Омельченко (сотник); студенти Київського унiверситету святого Володимира: Олександр Попович, Володимир Шульгин, Микола Лизогуб, Божко-Божинський, Дмитренко, Андрiїв; гiмназисти 2-ї Кирило-Мефодiївської гiмназiї: Андрiй Соколовський, Євген Тернавський, Володимир Гнаткевич, Григiр Пiпський, Іван Сорокевич, Павло Кольченко (прапорщик), Микола Ганкевич.

Втрати бiльшовицьких вiйськ сягали 300 воякiв. 




Як саме відбувався нерівний бій? Читайте в мемуарах учасників бою під Крутами (http://kruty.org.ua/spogady).

Затримавши ворога на чотири дні, українські війська дали змогу укласти мир між урядом Української Народної Республіки і державами Четверного союзу. Перемовини закінчилися 9 лютого 1918 року підписанням Брестського мирного договору. 




У квітні 1918 року завдяки підтримці німецьких та австро-угорських військ (відповідно до Брестського договору) українці звільнили від більшовиків майже всю Україну. Отже, бій під Крутами став боєм за майбутнє України.

Події Української революції засвідчили: державність без армії неможлива.

Сміливість та жертовність учасників бою зробила їх прикладом для майбутніх поколінь захисників України. З ними порівнюють захисників Донецького аеропорту в теперішній російсько-українській війні. Тому зараз героїв Крут називають першими кіборгами.

У 2018 році урочистості до 100-річчя бою під Крутами відбулися на території Меморіалу пам’яті Героїв Крут біля села Пам’ятне в Борознянському районі Чернігівської області. Тоді ліцеїсти Київського військового ліцею імені Івана Богуна та Військового інституту телекомунікації та інформатизації символічно подолали шлях Героїв Крут. 




Бій під Крутами став лише однією невеличкою віхою в українських визвольних змаганнях. Невеличкою, але значною за своїми наслідками. І усвідомивши цей факт, ми, нащадки, забов’язані зберегти у собі той вічний вогонь, ту непереможну любов до Батьківщини, яку мали вони, юнкери і гімназисти. Молоді хлопці, перед якими лежало неораним полем ціле життя і які без жалю поклали його на вівтар служіння Україні.

Більш детально ознайомитися з подіями тих днів вам допоможуть книги:






Крути. Січень 1918 року» (документи, матеріали, дослідження, кіносценарій). / Історико – культурологічне товариство «Герої Крут»; упоряд. Я. Гаврилюк. – Київ: Просвіта, 2008. – 839 с.

До книги увійшли невідомі і маловідомі документи, матеріали, свідчення, спогади учасників бою під Крутами. Зміст архівних матеріалів підсилюють статті і виступи С. Єфремова, Д. Дорошенка, М. Грушевського, Є. Маланюка, Л. Старицької-Черняховської та інших видатних особистостей доби Української революції 1917-1921 рр. Збірник упорядковано у хронологічному порядку. Завершує видання кіносценарій «Крути».

Адресується дослідникам, викладачам вищих навчальних закладів, учителям шкіл, студентам, широкому колу читачів.






Незалежність України. ТОВ «Видавництво «Мамине сонечко». – 2016. – 48 с.: іл.

На її сторінках – оповідання та віршики про рідний край; історичні матеріали про створення Конституції України, про найдавніші назви нашого краю; цікаві факти про українську мову. Також є матеріали, присвячені пам’яті героїв Крут та революції гідності. Діти дізнаються, чому стався голодомор в Україні в 1932-1933 роках, а також багато іншої цікавої для дітей інформації про Україну та її громадян.

Збірка розрахована для дітей віком від 5-ти до 14-ти років. Має обсяг 48 сторінок. Книжечка прикрашена кольоровими ілюстраціями.




Сорока Ю. В. Бій під Крутами / Ю. В. Сорока. – Золоті Ворота, 2013. – 120 с.

29 січня 1918 року поблизу селища Крути на відстані 130 км від Києва відбувся жорстокий, нерівний бій між чотиритисячним військом більшовиків та трьомастами українськими юнкерами, студентами і гімназистами, що обороняли підступи до Києва. Більшість юнаків не мали ніякої військової підготовки, були погано озброєні, але стояли на смерть, захищаючи свободу молодої Української держави. Українці відбили кілька атак, під час яких зазнали значних втрат. Цей бій набув особливого значення у свідомості багатьох завдяки героїзму української молоді.

Фільми про Крути:

Крути 1918 

https://www.cinema.in.ua/film-kruty-1918-onlain/

Крути. 100 років битви

https://www.youtube.com/watch?v=Fs4qECKG3as&t=254s

Україна: забута історія. Крути: молода кров

https://www.youtube.com/watch?v=ddt81Aea_S4

Христина Соловій - Стежечка | OST - Крути 1918

https://www.youtube.com/watch?v=BLMT0qhr8kw

Христина Соловій - Холодно | OST - Крути 1918

https://www.youtube.com/watch?v=GydvZfWZwp0

 

Любі наші маленькі читачі!

До Вашої уваги свіжа преса!


Сьогодні Вашій увазі пропонуємо статті з журналів.

В журналі Джміль 1 за 2021 рік в статті «Правила безпеки під час заметілі» наші читачі зможуть знайти корисні поради, які допоможуть їм уберегтися під час завірюхи.




1.    Правила безпеки під час заметілі. // Джміль. – 2021. - 1. – С 4 – 5.


Якщо ви хочете отримати від зимових забав задоволення, а не травми, то до вашої уваги наступна стаття «Безпечна ковзанка» яка навчить вас простим правилам безпеки під час катання на ковзанці.




2.    Безпечна ковзанка (Правила безпечної поведінки під час катання на ковзанці). // Джміль. 2021. - 1. С 8 – 9.


Всі ми з вами знаємо, що каші не тільки поживні, але й дуже корисні. Але чи знаємо ми, які все ж таки каші користуються найбільшою популярністю в світі? Стаття Оксани Пахович «Топ – 9 каш» розповість вам про найпопулярніші каші світу.




3.    Пахович О. Топ 9 каш / О. Пахович. // Джміль. 2021. - 1. С 11.


Кинувши оком на картину «Цього разу напевно» Річарда де Вольфе, вам одразу захочеться трохи відсунутися, аби не отримати по лобі шайбою, що вилітає зпід ключки спортивного гравця. Стаття Катерини Окремової «Шайбу! Шайбупознайомить вас з даною картиною, після чого ви вже із захватом розглядатимете азартних хокеїстів та чепурний зимовий краєвид і захоплюватиметеся майстерністю митця Річарда де Вольфе.




4.    Окремова К. Шайбу! Шайбу! (Бесіда за картиною «Цього разу напевно» Річарда де Вольфе) / К. Окремова. // // Джміль. 2021. - 1. С 20 – 21.


Сьогодні в супермаркетах і маленьких крамничках можна обрати випічку на будьякий смак. Але стандартні тортики, печиво та пряники значно поступаються витворам мистецтва, створеним майстринямикондитерками. Серед популярних ласощів одне з перших місць займають пряники. І діти, й дорослі радо скуштують цю запашну випічку. А пряники, красиво розписані різнобарвною глазурючудовий подарунок до будьякого свята.

Зі статті «Розпис пряників» ви дізнаєтеся не лише багато чого цікавого про самі пряники, але й можливо самі навчитеся їх робити.




5.    Розпис пряників. // Моє хобі. – 2021. - 1. – С 17.


Бігльодна з найпопулярніших порід собак у світі. Така популярність викликана не  тільки тим, що доглядати за біглями дуже просто, а тим, що ці тварини чудово підходять для будьякої сімї завдяки відданості й відсутності агресії. Собаки цієї породи енергійні й невтомні, водночас лагідні й товариські. Більш детально про них ви зможете прочитати в статті «Бігль» в журналі «Моє хобі» 1 за 2021 рік.




6.    Бігль (Одна з найпопулярніших порід собак у світі). // Моє хобі. – 2021. - 1. – С 16 – 17.


Є багато зимових видів спорту. Один з не надто відомих, але дуже захопливихскібоб, або скібобінг. Скібобінгоригінальний вид спорту, можна сказати, що це щось середнє між гірськолижним і велоспортом. Займаються цим спортом екстремали, які люблять полоскотати собі нерви. Про історію виникнення і розвиток цього виду спорту ви зможете дізнатися зі статті «Скібобінг».




7.    Скібобінг (Зимовий вид спорту). // Моє хобі. 2021. - 1. С 18 – 19.


Сувеніри в тій чи іншій формі існували дуже давно. Навіть у Стародавній Греції та Римі можна було придбати фігурку популярного гладіатора або учасника олімпіади. Та значно поширеними вони стали на межі ХІХХХ століть. Після промислової революції та появи надійного пасажирського транспорту зявилася можливість вільно подорожувати на значні відстані. Зараз вибір усіляких сувенірів неймовірний. Певно, у більшості знайдуться пластикові магніти чи різноманітні дрібниці. Але з часом і вони набридають. Пропонуємо вам з допомогою статті «Сувенірне сердечко «На березі моря»» самим виготовити невеликий сувенір. Він буде унікальним, адже буде зроблений власними руками.




8.    Сувенірне сердечко «На березі моря» (Рукоділля). // Жасмин. – 2021. - 1. С 19.


Видрарід ссавців родини куницевих. Її назва означає «та, що живе у воді». Видрипорівняно великі тварини. Довжина тіла з хвостом може досягати одного метра. Проживають видри на території Європи й Азії. А в Південній Америці живе вид гігантських видр, довжина яких становить 1,5 м. Зазвичай вони дуже грайливі, полюбляють ковзати з гірки по багнюці. А ще, коли сплать на воді, тримаються за лапки, щоб їх не розділила течія. Часто видри згадуються в міфах різних народів. Наприклад, жителі Південної Америки її вважали вісницею весни. А жителі Індії та деяких народів Азії видру називали богинею і сторожем води. Трапляються згадки про цю тварину й у скандинавській міфології. Усюди її шанували за розум, хитрість і прудкість. Пропонуємо вам з допомогою статті «Закохана видра» зшити собі цю кумедну мяку іграшку.




9.    Закохана видра (Мяка іграшка власними руками. Рукоділля). // Жасмин. 2021. - 1. С 20 – 21.


2021 – це рік Білого Металевого Бика. Неквапливий, впевнений у собі, працьовитийвін прийшов на зміну Білому Щуру.

Слово «бик» походить від прасловянського bykъ, який зберігається також у дієслові «бачити» - глухо ревти, гудіти. Він належить до роду парнокопитних ссавців. У вузькому значенні так називають свійську тварину. У широкому значенні биками можуть називати представників родини бикових: биків, яків, буйволів, зубрів. Це могутні та сильні тварини. Не даремно їх шанували й досі шанують у багатьох країнах світу. Зокрема, бики були священними тваринами в культурі шумерів і Криту.

Неодноразово згадуються ці тварини у давньогрецькій і давньоримській міфології, міфології Стародавнього Єгипту. Бики займають чільне місце у традиціях Індії, Тибету та країн Близького Сходу. У словян і кельтів бик асоціювався з силою та розумом. Дуже шанували биків (волів) наші чумаки. Нерідко биків зображали на кераміці, у живописі, згадували у піснях.

Пропонуємо вам з допомогою статті «Символ 2021 року» зв'язати свого мякенького бичка.




10.   Символ 2021 року (Мякий бичок звязаний гачком). // Жасмин. 2021. - 1. С 24 – 25.


Тісто для булочок до сніданку виходить ніжним, як пух! Воно дуже приємне в роботі, тож готувати з ньогоодне задоволення. Такі булочки вийдуть у будького. З допомогою статті «Булочки до сніданку» ви швидко навчитеся їх випікати.




11.    Булочки до сніданку (Смачний рецепт). // Жасмин. 2021. - 1. С 26.

Сподіваємося наші підбірки стануть Вам у нагоді, гарного перегляду!