вівторок, 28 лютого 2023 р.

 

«МАЙБУТНЄ ПЛАНЕТИ У НАШИХ РУКАХ»

( II Всеукраїнський екологічний конкурс дитячого малюнку  )

Користувачі бібліотек громади взяли участь  в першому турі II Всеукраїнського екологічного конкурсу дитячого малюнку   «МАЙБУТНЄ ПЛАНЕТИ У НАШИХ РУКАХ» за тематичними напрямками:

- Вплив війни на природу України;

- Наше майбутнє -чисте й доглянуте довкілля;

- Скажемо «Ні» забрудненню Землі.

Пропонуємо вам переглянути роботи  учасників конкурсу, відібрані для  другого туру , який проводитиметься на обласному рівні в м.Полтава. 

Конкурсні роботи інших учасників конкурсу будуть представлені в квітні на виставці, присвяченій Дню довкілля (15 квітня 2023 р.) у відділі обслуговування дітей КЗ «Зіньківська публічна бібліотека ім. В.Г. Короленка».

Пишаємось нашими талановитими дітками і бажаємо перемоги в конкурсі!


вівторок, 21 лютого 2023 р.

 

«Українська – це мова єднання» 

(Мовна мандрівка до Міжнародного дня рідної мови)

 


Що значить для людини рідна мова?

Це квітка з надр священної землі,

Це найніжніша пісня колискова,

Яку так люблять діточки малі.

Як можна не любити свою мову?!

Не кане із роками в небуття

Те найдорожче в світі перше слово,

З яким пройдеш ти крізь усе життя.

І як одна в людини Батьківщина,

Де родове зернятко проросло,

Так рідна мова лиш одна – єдина,

Хоч скільки б мов у світі не було.

 


Кожного року 21 лютого в світі відзначають Міжнародний день рідної мови. Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року в Бангладеші влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання бенгальської мови. Відтоді в Бангладеші цей день став днем полеглих за рідну мову. Минуло багато часу. Аж у 1999 році в листопаді на Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було прийнято відзначати Міжнародний день рідної мови, а вже починаючи з 21 лютого 2000 року цей день відзначають і в Україні.

У світі налічується приблизно 6 тисяч мов. Для кожного народу своя мова найдорожча, найкраща, наймиліша. Рідна мова - це мова, що першою засвоюється дитиною і залишається зрозумілою на все життя. Рідною прийнято вважати мову нації, мову предків, яка пов’язує людину з її народом, з попередніми поколіннями, їхніми духовними надбаннями.

Кожна людина має завжди пам’ятати хто вона, звідки родом, де її коріння, кожна людина повинна знати свою мову, любити її, цінувати, збагачувати, берегти.

Ми - українці. Живемо у вільній незалежній державі - Україні. Розмовляємо рідною державною мовою. Мова в нас красива і багата, мелодійна і щира, як і душа нашого народу.

Для нас рідна мова - це не тільки дорога спадщина, яка об'єднує в собі народну мудрість, вироблену десятками й сотнями поколінь. Це наша гордість, бо все, що створено нею, увійшло в скарбницю загальнолюдської культури.

Весь світ віддає шану великим володарям українського слова - Т. Шевченкові та І.Франкові, Лесі Українці та М.Коцюбинському, І.Нечуєві-Левицькому та Г.Сковороді, І.Котляревському та багатьом іншим майстрам слова, що довели милозвучність та багатство мови, щоб передати прийдешнім поколінням цей дорогоцінний скарб, гідну покоління спадщину, котру треба примножувати та оберігати.

Не даремно стільки літ чужинці старалися заборонити нашу мову, нав'язували свою культуру і свою владу.

Факти вражаючі. 270 років поспіль намагалися знищити українську мову, а разом з нею і український народ, прагнули, аби він був покірним рабом без мови, без усної народної творчості. Пропонуємо пригадати той тернистий шлях боротьби української мови за незалежність.

* 1720 р. - указ Петра І про заборону книгодрукування українською мовою.

* 1769 р. - видано розпорядження російської церкви про вилучення в населення України українських букварів та книг.

* 1775 р. - зруйновано Запорозьку Січ та закрито українські школи при полкових козацьких канцеляріях.

* 1862 р. - закрито українські недільні школи.

* 1863 р. - указ російського міністра Валуєва про заборону видання книжок українською мовою.

* 1876 р. - указ російського царя Олександра II про заборону друкування нот українських пісень.

* 1884 р. - закрито всі українські театри.

* 1908 р. - вся культурна й освітня діяльність в Україні визнана царським урядом росії шкідливою.

* 1914 р. - російський цар Микола II ліквідує українську пресу.

* 1938 р. - сталінський уряд видає постанову про обов'язкове вивчення російської мови, чим підтинає коріння мові українській.

* 1983 р. - видано постанову про так зване посилене вивчення російської мови у школах і поділ класів в українських школах на дві групи - російські та українські, що призвело до нехтування рідною мовою.

У 1989 р. видано постанову, яка закріплювала в Україні російську мову як офіційну загальнодержавну мову.

У 1991 р. прийнята державна програма реалізації української мови та мов національних меншин до 2000 року.

Не дарма вважають, що мова - це показник існування нації. Поки існує мова, існує народ.

Минуло не одне століття, але як і раніше росія хоче знищити все те, за що наш народ боровся не одне століття.

Саме зараз, перед лицем російської агресії ми повинні бути об’єднаними, як ніколи раніше. І повинні берегти той мовний і культурний спадок, який дістався нам і за який боролося не одне покоління наших предків.

В читальному залі відділу обслуговування дітей було проведено мовну мандрівку до Міжнародного дня рідної мови «Українська – це мова єднання». 






Ми живемо на чудовій, багатій, мальовничій землі - на нашій славній Україні. Тут жили наші прадіди, діди, тут живуть наші батьки, тут корінець роду українського, що сягає сивої давнини. І негоже, просто соромно бути поганими нащадками у таких великих і славних батьків.

Тож будьмо гідними спадкоємцями наших славних предків!







четвер, 16 лютого 2023 р.


«Час плине – пам'ять залишається»

(Хроноскоп подій до Дня Героїв Небесної Сотні)



                 
                День пам’яті Героїв Небесної Сотні відзначається щорічно 20 лютого згідно з Указом Президента України від 11 лютого 2015 року № 69/2015 «Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні».

         21 листопада 2013 року півтори тисячі людей вийшли на площу в знак протесту проти того, що проросійський президент Віктор Янукович відмовився підписувати документ, до якого держава йшла роками: угоду про асоційоване членство України в Європейському Союзі.




         Вночі 30 листопада на вулиці продовжували залишатися кілька сотень активістів, переважно студентів. Їх жорстоко розігнала поліція, в відповідь на що 1 грудня в центр Києва з’їхалися сотні тисяч людей. Протестний рух перетворився на тривалу кампанію громадянської непокори владному режиму, корупції та порушенням прав людини.




         Євроінтеграційні гасла дали безперервному мітингу назву Євромайдан. Перетворившись на проект повного оновлення державної системи, він отримав назву Революція гідності. Люди вимагали покарати винних у погромі мітингарів. 20 лютого 2014 загинуло найбільше активістів Євромайдану. Загалом революційні події зими 2013-2014 років забрали життя понад ста активістів Майдану.




         21 лютого 2014 року офіційна влада України юридично визнала жертвами загиблих мітингувальників Майдану. Того дня на Майдані відбулося прощання із загиблими повстанцями, яких у жалобних промовах назвали «Небесною Сотнею», а під час прощання із загиблими лунала пісня «Плине кача…», яка стала українським народним реквіємом.




Окрім українців, жертвами режиму Януковича стали білоруси, вірмени та грузини. Усі вони увійшли до меморіалу борців за українську Незалежність – до Небесної Сотні. 104-м Героям Небесної Сотні посмертно присвоєно звання Героїв України.

У відділі обслуговування дітей КЗ «Зіньківська публічна бібліотека ім.В.Г.Короленка» для наших юних читачів організовано викладку літератури «Герої не вмирають просто їдуть в небеса» до Дня Героїв Небесної Сотні. Пропонуємо вам книги Марка Рудневича «Я з Небесної Сотні», Олега Трайдакала «Погляд зсередини», Марії Матіос  «Приватний щоденник. Майдан. Війна...» та інші.




Марко Рудневич « Я з Небесної Сотні»

Герой повісті молодого письменника Марка Рудневича чимось нагадує селінджерівського Голдена Колфілда. 19-річний студент Макс зі Сміли легко й відверто оповідає про своє життя - про навчання, однокурсників, родину, про свою кохану дівчину Іванку, яка вчиться в Києві а батьки хочуть відіслати її на навчання до Франції...

Але стається Майдан, і Макс зі своїм другом-однолітком їде до Києва. Зрештою, це повість про три вирішальні доби на Майдані. Ви згадаєте все, ви ще раз переживете ті тривожні лютневі дні і, мабуть, будете плакати, і ще довго пам’ятатимете простого хлопця зі щирою душею - Макса зі Сміли...




Олег Трайдакало «Погляд зсередини»

На перший погляд, це історія про простих людей - справжніх, щирих, добрих і небайдужих. Проте їм судилося стати насправді незвичайними, видатними людьми. У подіях Революції гідності на київському Майдані їм довелось поєднати доброту і терпимість із праведною люттю задля порятунку всієї України. Без перебільшення, самовідданість і щоденна робота цих людей із легендарної «Львівської брами» зробили можливими тектонічні зміни в українському суспільстві. Ця історія не про жорстокість протистояння з ворогом. Вона про справжні чесноти найкращих людей, які живуть поміж нас. І вона насправді захоплює.




Марія Матіос  «Приватний щоденник. Майдан. Війна...»

"Приватний щоденник", мабуть, найочікуваніша книжка Марії Матіос, якою відома українська письменниця "загартовує правдою" про ексклюзивні події Майдану та триваючої війни, учасником чи свідком яких вона була. Це свого роду хроніка, що починається з кінця 2013-го і до середини літа 2015-го року. І крізь цю призму письменниця дуже зворушливо і дуже чуттєво описує маленькі історії українських родин, життя яких болючими втратами та глибокими ранами назавжди змінив Майдан...змінила війна... А ще - свої історії "про конкретні битви за дуже конкретних людей".




        Ми всі прагнемо одного – миру, спокою, міцної і квітучої держави та чистого неба над головою. Хай палають свічки пам'яті загиблих героїв Небесної Сотні у наших серцях.




  Наше єднання – найкраща зброя українців

                                 (Історичний мікс до Дня єднання)



З 2022 року 16 лютого в Україні на державному рівні відзначають нове свято – День єднання, затверджене Указом Президента України від 14.02.2022 р. №53/2022.

День єднання – це молоде свято. У нього немає сформованих роками традицій, але в умовах війни воно набуло особливого сенсу – показати усьому світові, що ми сьогодні – як ніколи єдині та попри все будемо відстоювати свою незалежність і своє майбутнє.

Єдність – це те, що не можливо відібрати в українців у спільній боротьбі чи у мирний час, адже у цьому наша сила.

Ідея свята в тому, щоб показати всьому світу, єдність українського народу на тлі військової загрози.

В цей день піднімають прапори України над адміністративними будівлями, виконують державний гімн, вдягають вишиванки, проводять тематичні марафони на українських телеканалах.

Приєднатися до святкування можна, одягнувши вишиванку, прикріпивши синьо – жовто стрічку або ж підтримати тих, хто зараз бореться за нашу свободу та мир на фронті.



Єдність українського народу – це наша спільна сила, яка допомагає протистояти агресії росії. Хоча рік тому було важко повірити у те, що війна все – таки розпочнеться, але за цей час ми навчилися цінувати кожний день і маємо одну велику спільну мрію – перемога України.



         Долучаймося до заходу! Підтримаймо країну в такий нелегкий час! Ми єдині – в єдності наша сила і наша перемога!

         Любіть Україну! Ми єдині! Ми сильні! Ми разом!


 

вівторок, 14 лютого 2023 р.


«Під знаком Купідона»

(до дня Святого Валентина)

14 лютого увесь світ відзначає свято закоханих – день Святого Валентина. В Україні його почали святкувати відносно недавно, але цей день  уже став одним із найулюбленіших свят як для дорослих, так і для школярів.

День Святого Валентина – це день всіх закоханих, свято, коли люди висловлюють свою любов один до одного, дарують подарунки, листівки, сюрпризи, сувеніри тим людям, кого люблять.  Це не обов’язково повинна бути пара – чоловік і жінка, любити один одного можуть батьки і діти, сестри і брати, друзі та сусіди. 

Достеменна історія цього свята досі невідома, проте у більшості переказів та легенд його "винуватцем" називають ранньохристиянського мученика Валентина — єпископа з італійського міста Терні (місто розташоване неподалік Риму – ред.).Згідно з цією версією, святкування Дня закоханих почалося в Римській імперії у 270 році до нашої ери, за часів царювання Клавдія II (268-270 рр.). Під час ведення війни Клавдій начебто не хотів, щоб солдати вступали в шлюб, бо вважав, що одруження робить їх слабкими та обтяжує сімейним побутом.

Однак священнослужитель, на ім'я Валентин таємно вінчав закоханих. Коли правитель про це дізнався, єпископа схопили і згодом обезголовили за "антидержавницьку" діяльність. У ніч перед стратою, яка відбулася 14 лютого  269 року, він написав дівчині, ймовірно, дочці тюремного наглядача, з якою подружився в ув’язненні, любовного листа у віршованій формі та підписав його: "Твій Валентин".  Згодом такі листи отримали назву "валентинки".

Дітки шалено люблять малювати або робити своїми руками вироби, а потім дарувати їх своїм коханим мамі і татові, братику або сестричці. Тому ще один привід для вираження своїх щирих почуттів і створення подарунка для коханих батьків, може стати День Святого Валентина.

Бібліотекарем відділу обслуговування дітей КЗ «Зіньківська публічна бібліотека ім.В.Г. Короленка» Інною Лисак було проведено майстер- клас  листівки «Валентинка» в якому взяли участь дітки нашого міста та діти , які знайшли тимчасовий прихисток в нашій громаді.





Незважаючи на таємничість походження свята, мільйони людей не пропускають можливість відсвяткувати романтичне свято разом зі своїми коханими та рідними людьми. Адже День святого Валентина – це не лише свято квітів, листівок та подарунків. Це символічний день для вияву трішки більшої уваги та любові тим людям, які перебувають поруч з вами.


 


пʼятниця, 10 лютого 2023 р.

 

   Я🌞Ранок

 


        Колфер Йон «Артеміс Фаул. Утрачена колонія»

      "- Забудь про науку. Лише магія. Відчуй свій шлях додому, Атремісе Фаул."





                   Бонь Наталія «НЛО за селом»

"- Оце так! Сказати кому - не повірять. Ми мало сувенірами не стали...)))"

 



      Рідделл Кріс «Оттолайн і фіолетовий Лис»

"- Вони спостерігали, як зграя блакитних фламінго здійнялася зі своїх сідал на даху бібліотеки і сіла на ліхтарні стовпи площі."




#ДеньКнигодрукування

#Ранок_день_книгодрукування

#Ранок_день_книгодрукування_2023

#Флешмоб_Ранок_день_книгодрукування

четвер, 9 лютого 2023 р.

 

«Стежинка у світ природи»

Екологічний бумеранг

Природа – це наше життя. Сьогодні найголовнішою проблемою людства є проблема виживання, проблема, що стосується кожної людини зокрема, кожної живої істоти. Ніякі винаходи цивілізації не замінять чистого повітря, екологічно чистих продуктів харчування та джерельно - чистої води.

«Екологічний бумеранг» означає те, що легковажні та нерозумні дії людей на планеті Земля найближчим часом можуть обернутися великим нещастям, бідами для всього людства, адже «бумеранг» — це повернення.

Чи задумувались ви над тим, якої шкоди довкіллю завдає наша діяльність. Адже сучасна культура одноразового споживання аж ніяк не сприяє покращенню екологічного стану нашої планети, а нам на ній ще жити й жити! Отже творимо красу й бережемо природу, адже хобі теж може бути екологічним!

Еко хенд мейд: друге життя старих речей 



Ідея поступового переходу на багаторазове використання речей набирає все більшої популярності в світі, адже у зв’язку з нераціональним використанням ресурсів людству загрожує різке погіршення умов життя. Саме тому багато свідомих людей все частіше надають перевагу не одноразовому посуду, а кераміці чи склу; замість пластикових пакетів використовують еко-торбинки з тканини; намагаються сортувати побутові відходи. А вторинна переробка речей – це справді непоганий спосіб продовжити їх існування, але в іншому вигляді!

Для еко хенд мейду можна використовувати:

-               непотрібні пластикові пляшки

Якщо ми купуємо щось у пластиковій тарі, то, може, навчимося давати їй друге життя, перетворюючі на корисні речі? Виготовляти їх зовсім нескладно. Запасіться фарбами, клеєм, клаптиками тканини, а головне – гарним настроєм, який обов’язково перейде у ваші вироби.

1. Ємності для круп із пластикових пляшок

2. Оригінальні елементи декору

3. Годівнички для птахів

4. Підставки для канцелярського приладдя, та інші.

















-           

   перегорілі лампочки

Кожен з нас користується електрикою, а отже ми регулярно купуємо нові лампочки. А «перегорілі», відповідно, викидаємо у сміття. Але лампочки, які вийшли із ладу, можна використовувати для прикрас свого інтер’єру. Виявляється, її легко можна перетворити, наприклад, у вазу для квітів. А також створити  колекцію ялинкових іграшок з лампочок.















-           

    автомобільні шини:

Використовувати автомобільні покришки можливо не тільки як клумбу, але й оригінальні вироби у вигляді різних тварин. Взагалі, тема виробів з автомобільних шин не нова і існує маса ідей, як зробити з шини лебедя, черепаху, а також різні дитячі гойдалки та інші вироби.


















-            

   старий папір

Використаний старий чистий папір може слугувати сировиною для чудових дитячих виробів, які не лише будуть сприяти розвитку вашої дитячої моторики та уяви, але й будуть змалечку привчати вас, нове покоління, до бережливого використання природних ресурсів.











Наша планета – це наш дім, тому відповідальність за збереження її чистоти лежить на кожному з нас, без виключень. Шануйте природу й бережіть її – не лише для себе, а й для наступних поколінь.