вівторок, 4 серпня 2020 р.

Бібліотрансформер "Від капелюха до кінчика хвоста"

Бібліографічна пам`ятка для дітей молодшого шкільного віку


Інколи в нашому світі народжуються не просто письменники, а письменники-чарівники, які за допомогою фантазії створюють цілий світ і населяють його унікальними героями. Ці книжкові Всесвіти стають частиною життя дорослих і дітей, вони мріють хоч раз побувати в цьому світі і потоваришувати з улюбленими героями.
Серед авторів, які створювали чарівні Всесвіти, є й ім’я Туве Янсон – мами дивовижних істот – мумі-тролів.
Туве Маріка Янсон – фінська художниця, дитяча письменниця, ілюстраторка шведського походження – з’явилася на світ 9 серпня 1914 року в місті Гельсінкі. Мама майбутньої письменниці, Сігне Гаммарштен, шведка за національністю, сама була відомою художницею та книжковим ілюстратором.  Сігне переїхала зі Швеції до Фінляндії, де познайомилася з Віктором Янсоном, знаменитим скульптором, який став батьком Туве.
В сім’ї було троє дітей, серед яких Туве була найстаршою. Молодший брат Ларс також став художником і пізніше працював разом з Туве над коміксами про мумі-тролів. А середній брат Пер-Улоф став фотографом.
По материнській лінії Туве Янсон належала до древнього шведського роду Гаммарштенів, з якого вийшло багато видатних державних діячів і просто знаменитих людей. Багато відомо про її шведських родичів і дуже мало про фінських родичів по лінії батька.  В дитинстві кожне літо Туве проводила в Швеції у бабусі, неподалік від Стокгольма. «Найкращим було те, що море знаходилося зовсім поряд. І хоч з галявини біля будинку, де ми гралися з друзями, його видно не було, до нас долітав шум припливу», – згадувала Туве. Вона була дуже прив’язана до своєї родини і стала жити окремо від них уже дорослою – в двадцять сім років.
Майбутня письменниця виросла в оточенні творів мистецтва. Батько став першим критиком і порадником у творчих питаннях. В будинку батьків бували відомі люди та представники творчої еліти, скульптори та художники. Це середовище і сформувало Туве.
В п’ятнадцять років Туве Янсон їде вчитися до Швеції, отримує диплом Коледжу мистецтв, проходить стажування в художніх школах Франції, Німеччини, Італії.


Після навчання за кордоном Туве повертається додому і починає ілюструвати книги і малювати карикатури на замовлення різних видань.
Її живописні роботи представлялися на багатьох виставках Фінляндії і Швеції, а перша персональна виставка відбулася в Гельсінкі у 1943 році.
Однак, справжню популярність Туве Янсон принесли не картини та ілюстрації, а серія написаних нею книг та оповідань про мумі-тролів та інших казкових істот, які живуть у Мумі-долі.
У 1938 році вона написала та проілюструвала казкову повість «Малюк троль та велика повінь». Але книга побачила світ лише у 1945 році. Як тільки це сталося, Янсон зрозуміла, що не в змозі назавжди забути про мумі-тролів, і написала ще одну книгу – «Мумі-троль і комета» (1946), згодом – «Диво-капелюх» (1949) та ряд інших продовжень. Так з’явилося чимало надзвичайних книг з витонченими, оригінальними малюнками.
У 1953-1960 роках Туве Янсон створювала комікси про мумі-тролів для лондонської газети «The Evening News».
Популярність письменниці швидко вийшла за межі Фінляндії. Книги про мумі-тролів були написані шведською, нині вони відомі у всьому світі в перекладах більш ніж тридцятьма мовами. Саме книги про мумі-тролів принесли письменниці загальне визнання. Янсон присуджені численні нагороди, найголовніша з яких – Міжнародна золота медаль імені Г. К. Андерсена (1966). Письмениця була також нагороджена премією Нільса Гольгерсона (1953), премією Рудольфа Койву, медаллю Е. Бесков (1958), премією Шведської Академії Мистецтв (1972), Золотою Президентською Медаллю Фінляндії (1976), премією імені Сельми Лагерлеф (1993). Чотири рази ім’я Туве Янсон було внесено до Почесного списку Г. К. Андерсена. На початку 1978 року за бажанням польських дітей письменницю було нагороджено Орденом Посмішки.
Казки Туве Янсон не обійшов увагою кінематограф. Польська кіностудія за контрактом з письменницею здійснила випуск 39 серій лялькових короткометражних фільмів, що складаються з трьох циклів; шведським телебаченням знято повнометражний фільм за однією з книг під назвою «Між дитиною і дорослим».
Туве Янсон багато працювала для театру, який завжди був її пристрастю. За ініціативи письменниці стали йти вистави за мотивами мумі-казок. Вона брала активну участь у підготовці вистав і костюмів до них. У Шведському театрі 1949 року ставиться п’єса «Мумі-троль і комета», а в 1958 році в Лілла-театрі пройшла п’єса за участю самої Туве Янсон. У 1974 році в Національному оперному театрі йшла «Мумі-опера».
Туве Янсон стала всесвітньовідомою письменницею, найзнаменитішою казкаркою Фінляндії, написала понад двадцять книг для дітей та дорослих, отримала півсотні різноманітних міжнародних премій і нагород як письменник і художник. Пішла з життя Туве Янсон у 2001 році.  У Фінляндії був оголошений національний траур. Президент країни, звертаючись із співчуттям до родичів письменниці, сказав, що «творчість Туве Янсон – найбільший вклад Фінляндії у світову культуру після Калевали та Сібеліуса».


Як з’явилися мумі-тролі?

         Одного разу Туве Янсон сперечалася про щось із своїм братом Ларсом, дражнила його і намалювала на стіні маленького бегемотика. Вона ще не знала тоді, що звати його Мумі-троль і з часом він стане найзнаменитішим казковим персонажем. А слово «мумі-троль» вона вперше почула від дядька, в якого жила під час навчання  у Стокгольмі. Щоб налякати її  він розповів історію про мумі-тролів, яких можна зустріти на кухні і перетворитися на крижинку.
Улюблениця дітей усього світу, чудова письменниця Туве Янсон зуміла знайти на карті казкового світу маленьку, осяяну сонцем, омиту морем Країну, де у заквітчаній Долині, що розкинулася біля підніжжя Самотніх Гір, мешкають маленькі й пухкенькі, кумедні й симпатичні, щирі й добродушні істоти – мумі-тролі, а разом із ними багато інших цікавих створінь. Туве Янсон не лише підгледіла за життям мешканців Долини, а й написала про них ряд прецікавих повістей.


Читачі подружаться з чесним і відважним Мумі-тролем, його чудовою Мамою і Татом, милою Хропсею, закоханим у мандри Нюхмумриком, хвалькуватим, але добросердим Чмихом, розважливим Хропусем та іншими мешканцями квітучої Долини Мумі-тролів. Щозими вони вкладаються спати у зручні м’які ліжечка й поринають у кольорові сни, щоб навесні, коли оживе й зазеленіє Долина, прокинутися для веселих ігор, далеких і небезпечних мандрівок, незвичайних пригод!
       Перше знайомство з мумі-тролями відбувається у книзі «Маленькі тролі і велика повінь» (Янсон Т. Маленькі тролі і велика повінь / Т. Янсон // Янсон Т. Країна Мумі-тролів. Кн. 1 / Т. Янсон ; зі швед пер. Н. Іваничук. – Львів, 2014. – С. 7-48).  У цій книзі вперше з’являється  Мумі-троль, його мама та маленький звірок Чмих. Вони мандрують у пошуках затишного місця, де можна було б побудувати дім та знайти Мумі-тата. Раніше мумі-тролям не треба було бродити по лісах і болотах – вони жили за пічками в будинках людей. Але тепер пічок стало зовсім мало, а парове опалення мумі-тролям не годиться. Ось тому Мумі-троль з мамою вирушили в дорогу. Вони мріяли знайти не тільки новий дім, але й Тата мумі-троля, який пропав колись давно. А тим часом насувалася велика повінь… Герої пережили багато пригод, але досягли своєї мети.
        Наступна книга про пригоди мумі-тролів «Комета прилітає» (Янсон Т. Комета прилітає / Т. Янсон ; пер. зі швед. Н. Іваничук ; іл. Т. Янсон. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2009. – 215 с.: іл. – (Мумі-тролі). На Мумі-долину насувається кінець світу. Десь далеко в безмежному, чорному Всесвіті рухається зірка з палаючим хвостом, – комета, яка ось-ось впаде на Землю. І тоді невідомо, що чекає всіх земних мешканців. Мумі-тролю і Чмиху розповів про це їх новий друг Нюхмумрик. Вони зустріли його по дорозі в обсерваторію. Друзі хотіли дізнатися, чи дійсно Всесвіт такий чорний, і це була дуже небезпечна подорож. А вчені в обсерваторії назвали навіть день і час, коли прилетить комета. Баритися не можна – треба терміново потрапити додому. Адже тато з мамою неодмінно придумають, як врятувати світ!
Повість «Капелюх Чарівника» (Янсон Т. Капелюх Чарівника /Т. Янсон; пер. зі швед. Н. Іваничук ; іл. Т. Янсон. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2008. – 223 с.: іл. – (Мумі-тролі) розповідає, як один, дуже розсіяний Чарівник загубив свій капелюх. А Мумі-троль, Чмих і Нюхмумрик його знайшли! І, виявляється, це не просто гарний капелюх, а капелюх, який вміє творити чудеса. З його допомогою можна перемогти Мурашиного Лева і покататися на пухнастих хмарках. Але є одна біда: ніколи не знаєш, що капелюх може натворити наступного разу. Можливо, слід від нього позбавитися? Але, як виявилося, це не так просто. А головне чаклунство почнеться, коли в Мумі-долині з’явиться справжній хазяїн капелюха…

Можливо вам, юні читачі, і не віриться, що всі тата колись були маленькими. Але коли познайомитеся з книгою «Мемуари Тата Мумі-троля» (Янсон Т. Мемуари Тата Мумі-троля / Т. Янсон ; пер. зі швед. Н. Іваничук ; іл. Т. Янсон. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2009. – 256 с.: іл.), ви переконаєтеся в цьому. Коли Тато мумі-троль застудився і був вимушений лежати в ліжку, він згадав своє повне пригод минуле і вирішив залишити для нащадків спогади про нього. Так Мумі-тато почав записувати свої мемуари, а вечорами зачитував їх своїм близьким. Кожному відомо, що Мумі-тато є одним із найбільших мандрівників (і, звичайно, найкращим у світі татом). Ви зможете дізнатися багато нового про молодість Тата Мумі-троля : йому довелося пережити багато захоплюючих пригод, перш ніж у його житті з’явилася сім’я і почалося спокійне життя у Мумі-долині.
        Ми продовжуємо подорож в казкову країну, населену мумі-тролями. Із наступної книги «Зима-чарівниця» (Янсон Т. Зима-чарівниця / Т. Янсон // Янсон Т. Країна Мумі-тролів. Кн. 2 / Т. Янсон ; пер. зі швед. Н. Іваничук ; іл. Т. Янсон. – Львів, 2014. – С. 309-431.) ви дізнаєтеся, чому зима виявилася чарівною. Взимку світ стає іншим – білим, нерухомим, холодним. Навкруги замети і лід, а там, де росли яблуні, тепер росте сніг. Тільки про все це мумі-тролі знати не повинні. Тому що з листопада до квітня всі порядні мумі-тролі сплять і бачать сни. Але так вийшло, що цієї зими Мумі-троль прокинувся і більше не міг заснути. Спочатку зимовий світ здався йому чужим і, навіть, якимось неправильним. Але Мумі-троль побачив сніг, познайомився з Туу-тіккі, зустрів Крижану Даму, покатався з гірки і побував у самому центрі снігової бурі. І от що дивно : зимовий світ виявився нічим не гіршим від літнього. Мумі-троль став першим мумі-тролем, який прожив по-справжньому цілий рік. Заради цього варто прокинутися посеред зими!


Повість «Небезпечне літо» (Янсон Т. Небезпечне літо / Т. Янсон ; пер. зі швед. Н. Іваничук ; іл. Т. Янсон. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2009. –      195 с.: іл. – (Мумі-тролі.) розповідає про тривожні події. Повінь прийшла в Долину і затопила дім мумі-тролів. Сім’я вирушила шукати нове житло. Хвилями до берега прибило гарний будинок, який, правда, поводив себе трохи дивно. В нього був дах, схожий на раковину, підлога, яка обертається, а якщо смикнути за шнурок – зі стелі падає картина. Або ллє дощ! Або загоряються сотні різнокольорових вогнів. Тільки-но сімейство прибрало і сіло пити чай, з’явився один із попередніх мешканців. Він заявив, що весь дім – театр. І тоді Мумі-тато береться за постановку власної п’єси! Всіх героїв чекає генеральна репетиція…


Мешканці Мумі-долини

      Мумі-дім – звичайно, дім не вміє розмовляти, не подорожує, він взагалі неживий. Але у казках Туве Янсон він є центром того світу, де живуть герої! Будь-кого, хто прийде у цей дім, зустрінуть, як рідного. Кожний герой книги буде зігрітий, нагодований, його вислухають і допоможуть. Атмосферу доброти і тепла, яка була властива сім’ї письменниці, вона зробила невід’ємною частиною Мумі-дому.

Мумі-мама – ідеальна господиня і найтурботливіша мама на світі. Вона з любов’ю зустрічає друзів і турбується про кожного. Прототипом Мумі-мами була – Сігне Гаммарштен – мама Туве Янсон.
Мумі-тато – постійно вигадує різні незвичайні проекти, а ще любить пригоди і подорожі. Коли нічого робити, він сумує і впадає у депресію. Цьому персонажу письменниця подарувала характер свого батька.
Мумі-троль – добрий, люблячий, чуйний, хороший друг. Від тата йому передалася пристрасть до пригод, які він із задоволенням знаходить на свою голову.
Нюхмумрик – будить весною мумі-тролів. Любить самотність і подорожі.
Хропся і Хропусь – брат і сестра. Сестра, подруга Мумі-троля, як усі дівчатка кокетлива і весела. Брат, трохи пихатий, любить порядок. Зовнішньо вони дуже схожі на мумі-тролів, але можуть змінювати колір.
Чмих – боягузливий друг Мумі-троля.
Гемулі – з великими носами, добродушні, але люблять командувати.
Вітрогонки – нервові та метушливі, зате люблять наводити порядок і готувати.
Чупсля і Трясля – істоти, які розмовляють незрозумілою мовою і мають велику валізу.
Мюмля і Маленька Мю – дочки Мюмли-мами. Одна любить своє волосся і постійно його розчісує. Інша – весь час пустує і лукавить, зате зовсім не вміє сумувати.
У Долині мумі-тролів є своє чудовисько – Мара. Там, де вона сідає, замерзає земля і гине все живе. Але все ж її трохи шкода – вона дуже самотня.


А ким же бачила себе Туве Янсон? «Я – крихітка Мю! – заявила якось письменниця, а потім додала, – і Мумі-троль, і Нюхмумрик».
Люди всього світу дізналися і полюбили маленьких дивовижних істот!
Але чому ж мумі-тролі так сподобалися і дітям і дорослим? Відповідь криється у самій Туве Янсон, в її глибокій переконаності, що дітей не можна обманювати. З ними можна і треба обговорювати непрості теми: про катастрофи, самотність, про голод і, навіть смерть. Вона правдиво розповідала дітям про цей світ образами літературної казки. «Книга повинна втішати, рятувати і виправляти дитину», – переконувала Туве Янсон.


А ви знаєте, що…

- Туве Янсон ілюструвала такі улюблені всіма книги, як «Аліса в Країні чудес» та «Охота на Снарка» Л. Керролла, «Хобіт» Дж. Р. Толкієна.
- Долина Мумі-тролів існує насправді. Зветься вона парк Мумі-World. Він займає цілий острів і знаходиться у Фінляндії. Музей «Долина Мумі-тролів» знаходиться в місті Тампере (Фінляндія).
- В Японії існує мумі-кафе.
- Ще при житті Туве Янсон дала дозвіл іншим письменникам створювати книги про мумі-тролів. Найбільш відомим та успішним серед письменників,  які продовжують описи життя мумі-тролів, вважається Гаральд Сонессон. Він сам, як і Туве Янсон, ілюструє свої книги.
- У Фінляндії існує літературна премія імені Туве Янсон.

Радимо прочитати: 

Зима-чарівниця / Т. Янсон // Янсон Т. Країна Мумі-тролів. Кн. 2 / Т. Янсон ; пер. зі швед. Н. Іваничук ; іл. Т. Янсон. – Львів, 2014. – С. 309-431.
Капелюх Чарівника / Т. Янсон ; пер. зі швед. Н. Іваничук ; іл. Т. Янсон. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2008. – 223 с.: іл. – (Мумі-тролі).
Комета прилітає / Т. Янсон ; пер. зі швед. Р. Іваничук ; іл. Т. Янсон. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2009. – 215 с.: іл. – (Мумі-тролі).
Маленькі тролі і велика повінь / Т. Янсон // Янсон Т. Країна Мумі-тролів. Кн. 1 / Т. Янсон ; пер. зі швед. Н. Іваничук ; іл. Т. Янсон. – Львів, 2014. – С. 7-48.
Мемуари Тата Мумі-троля / Т. Янсон ; пер. зі швед. Н. Іваничук ; іл. Т. Янсон. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2009. – 256 с.: іл. – (Мумі-тролі).
Небезпечне літо / Т. Янсон ; пер зі швед. Н. Іваничук ; іл. Т. Янсон. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2009. – 195 с.: іл. – (Мумі-тролі).

Немає коментарів:

Дописати коментар