Стежками пам’яті Григора Тютюнника
До
90-річчя від дня народження письменника
5 грудня 1931 року в cелі Шилівка Зіньківського району, що на Полтавщині, народився український письменник-прозаїк, перекладач, представник покоління шістдесятників Григір Тютюнник. Літературне ім’я письменник обрав, щоб відрізнятися від старшого брата Григорія Тютюнника. Григорій-молодший вирішив торувати власний шлях у літературі й почав підписуватися Григором.
З шестирічного віку Григір виховувався в родині свого дядька Филимона Васильовича на Луганщині. Згодом дядько пішов на фронт, а одинадцятирічний хлопчик, рятуючись від голоду, пішки пішов окупованою територією до рідного села на Полтавщині. Згодом туди приїхала і тітка з грудною сестричкою, жили у селі, доки не згоріла хата. Закінчивши п’ятий клас Григір іде до ремесляного училища, що в місті Зінькові, де мав одяг і сімсот грамів хліба, що і спасало їх із матусею від голоду. У 1951–1955 роках Григір служив радистом на Тихоокеанському флоті. Після демобілізації він працював токарем в залізничному депо на Луганщині. А далі щасливі п’ять років навчання в університеті на філологічному факультеті. Перша його книжка «Зав'язь» вийшла 1966 року . Вона була однією з тих книжок, які засвідчили новий злет української прози і зробили популярним ім´я Тютюнника. Журнал «Дружба народов» відзначив оповідання Григора Тютюнника як кращі в своїх публікаціях 1967 року.
Григір Тютюнник цікавився кінематографом. Він працював у сценарній майстерні Київської кіностудії ім. О. Довженка. Там створив літературний сценарій за романом брата "Вир".
У Таллінні вийшла збірка його оповідань естонською мовою. У журналі «Сельская молодежь» 1979 року повідомлялось, що його нагороджено медаллю «Золоте перо» − за багаторічну творчу співпрацю. Також у цей період виходять друком збірки «Батьківські пороги», «Крайнебо»(1972, 1975), «Отчие пороги» (Москва, 1975), «Коріння» (Київ, 1978).
Творча
спадщина Григора Тютюнника невелика за обсягом − уміщується в одному томі на
600 сторінок. Це близько сорока новел, п’ять повістей, ряд нарисів, статей та
спогадів. Однак цінність літературної творчості була надзвичайно високою. Хто ж
вони, герої творів Григора Тютюнника? Передусім це його земляки – велика
хліборобська родина, корінні землероби. Ось, приміром сторож розсадника Данило
Коряк з оповідання «Деревій»; «… чоловік
худий, цибатий, плоскогрудий, але широкий у кості – сорочка на його плечах
розіп’ята, мовби кроляча шкура на граблиці…» Кілька мимохідь кинутих штрихів – і вже перед тобою жива
людина! У
своїх творах Тютюнник завжди працював над почуттями. У щоденнику писав:
"Ніколи не працював над темою. Завжди працюю над почуттями, що живуть
навколо мене і в мені".
Найголовнішим болем письменника було сучасне село. Він одним із перших помітив факт, що держава буквально вимітала з сіл молодь, заманювала її на цілину чи в шахти, пропонуючи найчорнішу роботу. Не кожному із тих , хто пише, вдається здобути визнання сучасників. Григір Тютюнник приніс свої твори до читачів своїх чесно, надовго, його творами зачитуються і зараз.
Художній світ Григора Тютюнника – це і світ живого народного слова. І авторова літературна мова, діалоги напрочуд життєві. Так само органічно почуваються в цій мові давні, чи осучаснені народні, влучні й дотепні гумористичні вислови, «І наш Хомка хліб комка». Описує нелегке становлення молодої людини, вибір свого шляху, як у творі « Вогник далеко в степу». Тут людські конфлікти й напружені колізії не руйнують загального пафосу зростання людини, зокрема ремісника Павла, гарантування її світогляду на тривкій народній національній основі.
6 березня 1980 року трагічно помирає наш земляк Григір Тютюнник, та по собі він залишив спадщину – свої твори, які читаються в сімейному колі та перевидаються, вивчаютьсся в школах.
1989
року його творчість була посмертно відзначена Державною премією імені Шевченка.
Пам’ять про нашого
земляка Григора Тютюнника житиме довго і його творчістю захоплюватиметься не
одне покоління, бо писав він про народ, про земляків , хліборобів і просто про
життя.
Немає коментарів:
Дописати коментар